Yeni çağın yatırım aracı olarak görülen kripto para birimlerine her geçen bir yenisi dahil oluyor. Popülerleşen kripto para dünyasında Bitcoin’in rakiplerinden biri olan Litecoin son bir aydaki artışı ile pek çok kişinin radarına girdi. Peki Litecoin nedir? Litecoin nasıl alınır? İşte Litecoin hakkında bilmeniz gereken her şey.

Todeks Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de açık bir kaynak kodlu istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. Thodex Litecoin ağı 13 Ekim 2011’de hayata geçti. Litecoin blok zinciri yeni bir blok oluşturma süresini azaltarak (2,5 dakika), coin sayısını ve farklı karma algoritmaları (SHA-2 yerine scrypt) artırarak, nispeten değiştirilmiş grafiksel kullanıcı arayüzü ile Bitcoin Core istemcinin bir çatalı olarak ortaya çıktı.

Litecoin, dünya genelinde herkes için yok denilebilecek az düzeyde olan maliyetle para transferi yapmaya olanak sağlayan bir kripto para birimidir. Diğer Altcoinler gibi herhangi bir merkezi olmayan Litecoin, açık kaynak kodlu küresel bir ödeme sistemidir.

Litecoin’in kullanmış olduğu matematik altyapılı teknolojisi, bu ağı korumaktadır ve kullanıcıların kendi paralarını kendilerinin kontrol etmelerine olanak tanır. Günümüzde popüler olan bilindik kripto para birimlerinden daha hızlı işlem onay sürelerine sahip olan Todex Litecoin, aynı zamanda gelişmiş depolama imkanlarına sahiptir.

Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlu yazılımından ve çalışma prensibinden esinlenerek geliştirilmiştir. Ancak Litecoin’in Bitcoin’den en büyük farkı mining algoritmasının, kişisel bilgisayarlarla bile sürekli olarak madencilik yapabilme olanağı sağlamasıdır.

Aynı zamanda Litecoin işlemlerin hızlı bir şekilde onaylanmasını da sağlayacak teknolojiyi bünyesinde barındırır. Litecoin’de işlemler ortalama 2.5 dakika içerisinde onaylanmaktadır. İşlem kanıtlama algoritması scrypt tabanlı olduğu için normal bilgisayarların standart GPU işlemcileriyle kolayca işlenmekte ve yeni coinler üretilebilmektedir.

Todex Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Litecoin ile Bitcoin arasında bazı farklar bulunmaktadır. Litecoin ağı bir blok işleme süresini 2,5 dakika olarak belirlemiştir. Bu süre Bitcoin’de 10 dakikadır. Bu sayede Litecoin, Bitcoin’e nazaran daha hızlı işlem onayı sağlar. Litecoin, proof of work olarak adlandırılan ‘Çalışmanın İspatı’ algoritmasında scrypt kullanır.

Litecoin’nin scrypt algoritmasını kullanması sebebiyle Litecoin madenciliği için üretilen FPGA ve ASIC makinelerini SHA-2 kullanan Bitcoin’e nazaran oluşturmak çok daha karışık ve oluşturmak çok daha pahalıdır.

Todeks Litecoin’in Geleceği Nedir?

Bu zor bir sorudur çünkü kripto alanı daha çok yeni. Bu sadece benim fikrim, ancak Litecoin’in çoğunlukla parayı hızlı ve ucuza taşımak için bir yol olarak kullanılabileceğinden ve nispeten güvenli ve düşük bir volatilite değeri deposu olarak kullanılabileceğinden şüpheleniyorum. Litecoin’ın çok fazla desteği var, bu yüzden burada kalacağına kesinlikle inanıyorum.

Ancak spekülatörlerin sevdiği tek bir günde % 50-100 fiyat değişimlerini görmeyi bekleyebilir miyiz? Şahsen böyle düşünmüyorum ve daha temkinli yatırımcılar için bu iyi bir şey. Salınımlar olacak, ancak Litecoin’in salınımlarıyla gündeme geleceğine inanmıyorum. Bunun yerine, göreceli istikrar ve yararlılığı ile gündemde olacaktır.

Litecoin Madencilik Yapmaya Değer Mi?

Hemen hemen her büyük ve küçük kripto para için madencilikle ilgili sorular hep gündeme gelir. Hatta Ripple ve Stellar Lumens gibi madencilik yapılamayanlar için bile.

Litecoin ilk çıktığında,ASIC’e karşı dirençli olduğu iddia edildi. Oldukça uzun bir süre doğruydu, ancak madeni paraya ve genel olarak Scrypt’e ilgi arttıkça, Litecoin’in arkasındaki şifreleme kalktı ve ASIC kaçınılmazdı. Artık ASIC’ler Litecoin madenciliği için standart olduğundan,CPU ve GPU madenciliği karlı değildir.

Çoğu ASIC, özellikle de Scrypt tabanlı olanlar şuan ciddi arz sıkıntısı çekiyor. 2017 yılının başlarında bir Bitmain L3 +1200 USD dolara mal olacaktı. Şimdi neredeyse tüm alanlarda tamamen tükendi ve fiyatlar birim başına $ 5000 dolara yakın bir hizaya geldi.

Bu noktada bir kişinin karlı bir şekilde Litecoin madenciliği yapabilmesi için, uygun bir ASIC’i uygun bir fiyata satın alarak, ki bunu yapmak çok zor, ya da bulut madenciliğinde şansını denemesi gerekir.

Litecoin Büyümeyi Bitirdi Mi?

Bu, genellikle düşük almak ve yüksek satmak isteyen spekülatörler tarafından gelen başka bir yaygın soru. Bunun için kesin bir cevap yok, ancak bütün kripto alanı gün geçtikçe büyüyor ve Litecoin yüksek düzeyde bir kullanım ve benimseme görmüş olduğundan, cevabın hayır olduğunu, Litecoin’in henüz bitmediğini söylemek mümkün. Kısa vadeli bir günlük ticaret değil de, uzun vadeli bir kripto yatırımı arıyorsanız, Litecoin kesinlikle düşünmeye değer.


Litecoin 1000 Dolara Ulaşacak Mı?

Bu tamamen mümkündür. Bununla birlikte, paranın değerini ikiye katlamasının bir nedeni olmalıdır. Bu nedenlerden biri atomik takaslar ve Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee’nin öncülüğünde olan Lightning Network olabilir.

Atomik takaslar, teorik olarak, bir kripto parayı bir başkası için değiş tokuş eden bir özelliktir. Litecoin bu özellikte birinci oldu. Lightning Network gelecekte yalnızca Bitcoin’e sahip olan birinin, satın alma ve yüksek Bitcoin işlem ücretlerinden kaçınma amacıyla Litecoin’e atom takası yapması mümkündür. Bu tür bir kullanım vakası talebi kolaylıkla artırabilir ve böylece Litecoin’in zaman içindeki fiyatını artırabilir.

Başka bir olasılık, kripto varlıklarının kitlesel olarak benimsenmesi olabilir. Halk tarafından benimsenmesi çok olası. Bundan dolayı gelecekte,halk bir bütün birimleri uygun fiyatla satın alabilecekleri bir para birimine daha rahat yatırım yapabilir. İnsanları, ondalıkların arkasında gizlenmiş bir sayı yerine bir şeylerin bütün birimlerine sahip olmak daha iyi hissettiriyor. Örneğin, 10 LTC’ye sahip olmak, sadece 0.11554 BTC’ye sahip olmaktan daha iyi hissettirebilir.

Uzun zamandır takip ettiğim ve detaylı araştırma yapma fırsatı aradığım Litecoin(LTC) hakkında nihayet aradığım fırsatı buldum ve yaklaşık yarım günümü buna ayırdım. Size baştan söyleyeyim Litecoin’i yabana atmayın, hem de hiç yabana atmayın.

Litecoin’in, Bitcoin‘den ayrılan 3 önemli farkı var ve bunları fazla teknik tabir kullanmadan anlatmaya çalışacağım. Litecoin ağı geliştiricilerinin daha hızlı işlem onayına izin veriyor. Yaklaşık olarak Bitcoin’den 4 katı daha hızlı.İkinci olarak Litecoin, Bitcoin’e oranla çifte saldırılara karşı daha güçlü, bu da Litecoin’i daha güvenli bir dijital para yapıyor. Üçüncü olarak istihdam kanıtlama algoritmasında, işlem olarak daha kolay bir algoritma kullanıyor. Bu da Litecoin ağı Bitcoin ‘e oranla 4 kat fazla koin üretecek anlamına geliyor. Yani 84 milyon LTC üretilecek anlamına geliyor. Bu özellikleri itibariyle Litecoin ticari işletmelerde yüksek etiket fiyatına sahip ürünler satıldığında daha fazla onay alma imkanı, daha hızlı onay süresi elde edilir.

Uzun süre 3 dolar seviyesinde seyir ettikten sonra, Mart 2017’de büyük bir sıçrama yaparak Temmuz 2017’ye kadar 49 doları gördü. Şu anda 55 dolar seviyesinde işlem görüyor. Gerek verdiği güven itibariyle, gerekse işlem hacmiyle bence Litecoin yatırım yapılabilecek bir dijital para. Son günlerde de düşüş gösteren ve Bitcoin’in aşırı yükselmesi nedeniyle Litecoin iyi bir tercih olabilir.

Ben kendi fikirlerimi, düşüncelerimi, araştırmamdan doğan izlenimlerimi yazdım. Bunlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Litecoin (LTC) yükselişe oldukça duyarlı görünüyor: Fiyatı 1000 doları görebilir mi?

Litecoin (LTC) fiyatları oldukça sağlam bir görünüm veriyor. Ancak son zamanlarda fiyatın fırlayacağı yönündeki söylentiler daha sık duyulmaya başlandı.

Litecoin (LTC), oldukça kademeli ve mütevazı kazanımlara rağmen, sosyal medyada büyük yükseliş göreceğine dair görüşler hakim. Ancak, bazı alt coinler daha coşkulu hareketler yapmaya başladıkça ve Bitcoin Cash (BCH) 10 gün içinde neredeyse iki katına çıkmayı başardığından, LTC yıl sonunda, muhtemelen bu bağlamda dört haneli bir fiyat tahmini görmekte.

Yakın zamana kadar, LTC, görünürde hiçbir kesinti olmaksızın, 150 dolara yakın yükseldi. Fiyatın, dolara karşı artışına rağmen, BTC karşısında da nispeten yatay seyretti görüldü. Hacimlerin sabit ve öngörülebilir olmasına rağmen kayıtları veya kısa süreli zirveleri yansıtmamaktadır.Bununla birlikte, Litecoin popüler kalmaya devam ederken, her an spot ışıklarını üstüne geçebilir gibi gözüküyor.

Mevcut süreç, LTC, heyecan yaratabileceğini ve trendin üzerinde ve ani büyümeye neden olarak alıcıları davet edebileceğini gösterdi. LTC için tahminlerin çoğu spekülasyon olsa da, fiyattaki herhangi bir artış, panik satın alma etkisiyle artabilir.

Litecoin (LTC) ‘nin en aktif ticareti USDT ile gerçekleşiyor

LTC için, en aktif çiftler USDT’ye karşı olandır. Bu da doğrudan spekülasyon anlamına gelir. Biraz da Bitcoin’in fiyatından bağımsız hareket etmektedir. LTC Kraken ve diğer borsalara da listelenirken, USDT tokenlerinin ekstra likiditesi fonların daha kolay akmasına neden olabilir.